وبلاگ

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی ؛ دارای ویژگی هایی بسیار خاص و منحصربفرد می باشد که شناخت تمامی آنان ضروری می باشد . استفاده از تجهیزات گوناگونی از جمله آینه دکوراتیو ، چوب ترمووود و … در دکوراسیون داخلی بسیار تاثیر گذار می باشند . برای شناخت بیشتر ویژگی های این نوع از اتاق خواب ها ، مقاله پیش رو را تا انتها دنبال کنید .

دکوراسیون داخلی منزل به سبک سنتی ایرانی

طراحی دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی، رایج ترین و پر طرفدارترین سبک طراحی داخلی منازل ایرانی در گذشته بوده است اما با تغییرات و تحولات به وجود آمده در عرصه ی دکوراسیون داخلی  و گسترش گرایش افراد به سبک مدرن، استفاده از سبک سنتی برای طراحی داخلی منازل به تدریج کاهش یافت به طوریکه امروزه، تنها نشانه های اندکی از این سبک در طراحی داخلی اقامتگاه های بوم گردی، هتل های سنتی و رستوران ها و سفره خانه های سنتی به چشم می خورد.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

دکوراسیون داخلی به سبک سنتی ایرانی

دکوراسیون به سبک سنتی ایرانی، نمادی از سنت ها، باورها و عقاید، فرهنگ و آداب و رسوم زندگی ایرانیان در زمان های گذشته است. سبک سنتی ایرانی، ترکیبی از معماری اصیل ایرانی با نقوش اسلیمی است.

از مهمترین نشانه­ های این سبک می توان به استفاده از متریال ها طبیعی و به کارگیری المان ها و نقش و طرح های  الهام گرفته از طبیعت اشاره نمود. همچنین استفاده از اشکال منظم هندسی، کاربرد هوشمندانه ی رنگ در فضا، رعایت تناسب و قرینگی، توجه به عناصر تزئینی و زیبایی اعم از گچ بری، پنجره های چوبی با شیشه های طرح دار رنگی و … از دیگر نشانه های مهم این سبک به شمار می روند که در عین سادگی بسیار هوشمندانه انتخاب شده اند و شکوه و عظمت خاصی به فضا می دهند.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

دکوراسیون سبک ایرانی در خانه های قدیمی

دکوراسیون خانه های قدیمی ایرانی اغلب بر اساس سبک سنتی ایرانی طراحی می شدند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد و جذاب این منازل، استفاده از طاقچه های کوچک با سقف هلالی به عنوان ویترین تزیینی منزل بود. این طاقچه های زیبا، اغلب محل قرارگیری ظروف چینی قدیمی، چراغ های گرسوز نقره­ای یا طلایی، آینه و شمعدان های شیشه ای طرحدار، کتاب قرآن های خطی و قدیمی، عکس های دسته جمعی خانوادگی و … بوده است.

استفاده از چرده های گل دار در رنگ های آبی فیروزه ای یا سبز، استفاده از کرسی ها با رو اندازهای سنتی بسیار زیبا، پنجره های چوبی با شیشه های رنگی جذاب، فرش های دست بافت با طرح های الهام گرفته از طبیعت همگی تنها بخش ناچیزی از جذابیت های منازل قدیمی ایرانی هستند.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

سبک سنتی ایرانی در معماری داخلی

یکی از جدیدترین سبک های طراحی داخلی منازل، تلفیق سبک سنتی ایرانی با سبک های دیگری از جمله سبک مدرن، مینیمالیست، روستیک، کلاسیک و …. است.

یکی از مهمترین دلایل گرایش مجدد افراد برای کاربرد سبک سنتی ایرانی در معماری داخلی به این تفکر باز میگردد که سبک سنتی به فضا و محیط خانه روح می بخشد، چراکه مهم ترین ویژگی سبک سنتی استفاده از متریال ها و طرح های طبیعی در دکوراسیون است و هر آنچه که از طبیعت نشات گرفته باشد، روح زندگی در آن جریان دارد.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

دکوراسیون داخلی و عناصر معماری داخلی ایران

معماری ایرانی یکی از شناخته‌شده ترین سبک های  معماری در جهان است و عناصر منحصر به فرد خود را دارد. این عناصر اغلب بر اساس شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناطق مختلف و به دست معماران و استادکاران زبده ایرانی توسعه یافته اند. به عنوان مثال ایجاد بناهای فاقد میانسرا در مناطقی همچون آذربایجان به دلیل سرمای شدید، متداول بوده است همچنان که ساختن بادگیر در مناطق کویری برای حفاظت منازل از باد و گرد و خاک، رواج داشته است.

عناصر معماری ایرانی حاصل ترکیبی از ذوق و هنر و علم و حکمت بوده اند و علاوه بر زیبایی و جلوه ی بی نظیر، پاسخ گوی نیاز مردمان هر منطقه بوده اند. از جمله عناصر معماری داخلی ایرانی می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • ایوان
  • پیش طاق
  • تابستان نشین
  • زمستان نشین
  • بهارخواب
  • ارسی
  • سر در ورودی
  • هشتی
  • ….
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

سبک دکوراسیون داخلی

آنچه تعیین کننده ی متریال ها مورد استفاده در طراحی منزل، رنگ ها و الگوهای مورد استفاده در منزل و اسباب منزل، نوع چینش اسباب و … می باشد، سبک دکوراسیون داخلی است. تاکنون سبک های مختلفی برای طراحی دکوراسیون داخلی شناسایی شده اند که از جمله ی آن ها می توان به سبک سنتی، کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن، روستیک، مینیمالیست و … و یا تلفیقی از این سبک ها  اشاره نمود.

هر یک از این سبک ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و نوع رنگ ها و طرح های غالب در طراحی دکوراسیون در این سبک ها متفاوت هستند.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی و سبک معماری سنتی ایرانی

سبک معماری سنتی ایرانی یک سبک اصیل و با قدمت است که نظیر آن را به ندرت می توان در سایر کشورها مشاهده نمود. در معماری سنتی استفاده از متریال های طبیعی همچون چوب، حصیر، کاهگل، خشت و … به وضوح قابل مشاهده است. تزیین دیوارها با کاشی های پر طرح و نقش اسلیمی، آینه های قاب دار چوبی، درب و پنجره های ارسی با شیشه های رنگی از دیگر ویژگی های معماری داخلی سنتی ایران است.

استفاده از حوضچه های کوچک آبی فواره دار در وسط حیاط و استفاده از گلدان های سفالی با گل های طبیعی زیبا از ویژگی های خاص این سبک معماری به شمار می رود.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

دکوراسیون داخلی اتاق های قدیمی ایرانی

اتاق های قدیمی ایرانی با توجه به کاربرد خاص آن ها اسامی مختلفی داشتند. از مهمترین اتاق های قدیمی ایرانی می توان به تالار، اتاق نشیمن، اتاق زمستان نشین و اتاق کرسی اشاره نمود.

تالار برای پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار می گرفت. از مهمترین ویژگی های این اتاق می توان به گچبری های زیبا، آئینه کاری، نقاشی روی گچ های سقف و دیوار و درب و پنجره های ارسی با چوب های منبت کاری شده اشاره نمود.

اتاق نشیمن برای تجمع افراد خانواده ومهمان‌های خودمانی مورد استفاده واقع می شد و به لحاظ ظاهری زرق و برق کمتری از تالار داشت.

اتاق های زمستان نشین اتاق هایی بودند که در وجه شمالی حیاط و در زاویه ای رو به آفتاب ساخته می شدند تا در هنگام زمستان از نور و گرمای طبیعی خورشید برای گرم کردن فضا استفاده شود. استفاده از پنجره‌های ارسی‌ بزرگ، مقرنس کاری و آیینه کاری‌های برای تزیینات داخلی از ویژگی های این اتاق ها بوده است.

اتاق کرسی نیز نوعی از اتاق های زمستان نشین است که فاقد درب و پنجره های رو به حیاط بود.ساخت این اتاق ها  در خانه‌های مناطق  سرد و کوهستانی بسیار رواج داشت.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

معرفی سبک طراحی معماری داخلی ایرانی

برای معرفی سبک طراحی معماری داخلی ایرانی ابتدا می بایست فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی را شناخت چراکه معماری ایرانی ریشه در فرهنگ، آداب و رسوم، عقاید، باورها وسنن گذشته ی مردم این کشور دارد.

ایرانیان مردمی هستند که در طول تاریخ به مهمان نوازی معروف بوده اند و زیباترین و جذاب ترین بخش یک منزل ایرانی مربوط به اتاق مهمان است.

از دیگر ویژگی های معماری ایرانی استفاده از متریال ها و عناصر طبیعی در منازل است که از پیوند ناگسستنی و احترام و سازگاری ایرانیان به طبیعت خبر می دهد.

همچنین کاربرد درب و پنجره های بزرگ ارسی با شیشه های رنگی زیبا در معماری منازل ایرانی، نشان از هوشمندی معماران ایرانی برای بهره گیری از نور و گرمای حداکثری خورشید در منزل بوده است.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

 

سبک شناسی در دکوراسیون داخلی

سبک شناسی در دکوراسیون داخلی به دلیل تعدد سبک های دکوراسیون داخلی امر دشوار و زمان بری است.

تا کنون بیش از سی سبک اصلی دکوراسیون داخلی شناسایی شده است که هریک اصول و قواعد مختص به خود را دارند. هرچند برخی از ویژگی های و اصول در این سبک ها مشترک هستند اما ماهیت و کلیت قواعد مورد استفاده در این سبک ها متفاوت است.  از جمله مهمترین سبک های شناسایی شده در صنعت دکوراسیون داخلی می توان به سبک های معاصر، مدرن، کلاسیک، مدرن کلاسیک، روستیک، اسکاندیناوی، بوهمین، صنعتی، ترنزیشنال، شبی شیک، مینیمالیست، فرانسوی، روستایی، هالیودی، ساحلی و … اشاره نمود.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی
دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آواتار موبایل
Main Menu x
X